فیلم سوءتفاهم با حضور مریلا زارعی و هانیه توسلی و پژمان جمشیدی

فیلم سوءتفاهم با حضور مریلا زارعی و هانیه توسلی و پژمان جمشیدی

تازه‌ترین اثر احمدرضا معتمدی با عنوان سوءتفاهم این روزها با حضور مریلا زارعی و هانیه توسلی در تهران در حال فیلمبرداری است.

فیلم سینمایی سوءتفاهم به کارگردانی احمد رضا معتمدی و با حضور مریلا زارعی، پژمان جمشیدی، هانیه توسلی، کامبیز دیرباز و اکبر عبدی بیش از 30 روز است در یک خانه قدیمی در تهران فیلمبرداری می‌شود.

فیلمبرداری سوءتفاهم ابتدا در جنوب تهران شروع شد و پس از آن به لوکیشن اصلی فیلم در خیابان طالقانی تهران منتقل گشت. احمدرضا معتمدی تا کنون شش اثر سینمایی را جلوی دوربین برده است که در پنج مورد آنها همانند «سوءتفاهم»، خود نویسندگی فیلمنامه را بر عهده داشته است.

معتمدی با فیلم سینمایی «سوءتفاهم» این بار تلاش کرده است سراغ یک مفهوم مبتلابه در جامعه امروز برود. به گفته او نقطه کانونی این فیلم سینمایی، مفهوم فرا واقعیت است که جامعه شناسان، در تحلیل جامعه رسانه زده امروز استفاده می‌کنند. معتمدی تلاش کرده این مفهوم را در قالب یک داستان جنایی و با تعلیق‌های متعدد برای مخاطب به تصویر بکشد تا هم از جهت سینمایی و هم از لحاظ مفهومی فیلمی اثر گذار و مخاطب پسند شود.

 

 

داستان «سوءتفاهم» را بر اساس یک مفهوم جامعه شناسی پست مدرن نوشتم

این کارگردان سینما آغاز شکل گیری فیلنامه «سوء تفاهم» را به مطالعه کتاب یکی از جامعه شناسان پست مدرن مرتبط می‌داند و می‌گوید: «جرقه فیلمنامه سوء تفاهم از مطالعه کتاب «در جستجوی نشانه‌ها» ژان بودریار که هم یک عکاس است، هم جامعه شناس و هم فیلسوف در ذهن من زده شد.»

معتمدی در توضیح داستان فیلم سینمایی «سوءتفاهم» می‌گوید: «قصه فیلم ماجرای یک گروگان گیری است که همه چیز در متن واقعیت پیش می‌رود اما با گذشت زمان این شبهه پیش می‌آید که این حادثه بیشتر شبیه یک «سوءتفاهم» یا توهم است. و اما در متن توهم هنوز عناصری از واقعیت به چشم می‌آید. همزمان با گسترش این ابهام، ماجرای گروگان گیری نیز به پیش می‌رود و …»

چهره‌های شاخصی در آثار قبلی معتمدی نقش آفرینی کرده‌اند

فیلمشناسی آثار معتمدی نشان می‌دهد که این کارگردان بیشتر کارهای خود را با بازیگران چهره انجام داده است. مثلاً فیلم «آلزایمر» با حضور مهدی هاشمی، فرامرز قریبیان، مهتاب کرامتی و احمد مهران‌فر تولید شد و مهدی هاشمی به خاطر بازی در آن، موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر شد. فیلم «دیوانه‌ای از قفس پرید» نیز با حضور پرویز پرستویی، نیکی کریمی، عزت الله انتظامی و علی نصیریان فیلمبرداری شد و در جشنواره بیست و یکم توانست عنوان بهترین فیلم را کسب کند. همچنین نیکی کریمی سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن و مجید انتظامی سیمرغ بهترین موسیقی متن فیلم را به خاطر حضور در این فیلم دریافت کردند.

 

 

پشت صحنه «سوء تفاهم» هم وزن بازیگران چهره جلوی دوربین

تاکنون مریلا زارعی، هانیه توسلی، اکبر عبدی، کامبیز دیرباز و پژمان جمشیدی جلوی دوربین معتمدی قرار گرفته‌اند و قرار است به‌زودی یک چهره دیگر سینمای ایران به جمع بازیگران این فیلم اضافه شود. اما باید اضافه کرد اگرچه «سوءتفاهم» از بازیگران با تجربه‌ای استفاده می‌کند ولی در پشت دوربین نیز اسامی مطرحی است که اکثر آنها تا کنون در جشنواره‌های پیشین فیلم فجر موفق به دریافت سیمرغ بلورین شده‌اند.

پیمان شادمانفر که در جشنواره سی و چهارم موفق به دریافت سیمرغ بلورین شده بود، در این فیلم در جایگاه مدیر فیلمبرداری قرار دارد. از سوی دیگر کیوان مقدم که در سی و پنجمین دوره جشنواره سیمرغ طراحی صحنه را برای فیلم «تابستان داغ» شکار کرده بود، اکنون در «سوء تفاهم» همکار تیم معتمدی شده است. پرویز آبنار، مهرداد میرکیانی و مهران ملکوتی نیز از چهره‌های شاخص پشت صحنه سوء تفاهم هستند که در جشنواره‌های مختلف از جمله جشنواره فیلم فجر موفقیت‌هایی را کسب کرده اند.

سایر عواملی که در این پروژه با معتمدی و شعبانی همکاری می کنند عبارتند از سارا سمیعی (طراح لباس)، نازنین مفخم (تدوین)، پیمان جعفری (مدیر تولید)، حسین فلاح (دستیار و برنامه‌ریز)، نادر فوقانی (عکاس)، سهراب دادگستر (دستیار تولید)، عطاالله مقدسی (مدیر تدارکات)، محمود نجفی (فیلمبردار پشت صحنه) و علی سعد (مشاور رسانه‌ای).