فیلم ساوان نماینده پاکستان در اسکار 2018

فیلم ساوان نماینده پاکستان در اسکار 2018

 پاکستان فیلم ساوان (Saawan) را به عنوان نماینده‌اش در رشته بهترین فیلم خارجی زبان رقابت اسکار 2018 به آکادمی علوم و هنرهایی سینمایی معرفی کرد. این درام سینمایی روایتگر داستان پسربچه 9 ساله معلولی است که در ناکجاآباد رها می‌شود تا در تنهایی بمیرد اما به طرز معجزه‌آسایی موفق می‌شود راه خانه‌اش را بیابد. این فیلم بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است.

به گزارش نارگون به نقل از هالیوود ریپورتر، داستان فیلم بر پسر بچه‌ای (با بازی کرم حسین) متمرکز است که به خاطر معلولیتش از سوی پدرش طرد و در مکانی دوردست رها می‌شود تا بمیرد. داستان فیلم که در خاطرات مادرش (نجیبه فیض) می‌گذرد سفر پرفراز و نشیب و پرمخاطره او را به سوی خانه به تصویر می‌کشد.

این درام سینمایی تا امروز موفق به کسب چندین افتخار بین‌المللی از جمله جایزه بهترین فیلم خارجی زبان جشنواره فیلم مادرید شده است. «ساوان» همچنین در جشنواره جهانی فیلم اجتماعی که در ناپل ایتالیا برگزار می‌شود موفق به کسب جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردان شده است.

بعد از 50 سال غیبت، پاکستان از سال 2013 بار دیگر وارد رقابت اسکار شد. در حالی‌که سینمای این کشور تاکنون موفق به کسب نامزدی در رشته بهترین فیلم خارجی زبان جوایز آکادمی نشده، اما در رشته مستند دو جایزه اسکار دریافت کرده است. هر دو جایزه را شارمین عبید مستندساز پاکستانی کسب کرده، کسی که سال گذشته با مستند کوتاه «دختری در رودخانه: قیمت بخشش» موفق به دریافت جایزه آکادمی شد.

نودمین مراسم اهدای جوایز آکادمی در تاریخ چهارم مارس 2018 برگزار می‌شود.