جیمز کامرون مرد تاریخ‌ساز جلوه‌های ویژه هالیوود شد

جیمز کامرون مرد تاریخ‌ساز جلوه‌های ویژه هالیوود شد

انجمن جلوه‌های بصری آمریکا (VES) به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس خود فهرستی از موثرترین فیلم‌های تاریخ سینمای آمریکا به رای بیش از سه‌هزار و چهارصد عضو خود انتخاب کرده که در این فهرست جیمز کامرون با شش فیلم («ورطه»، «بیگانه‌ها»، «آواتار»، «ترمیناتور» و «ترمیناتور ۲ : روز داوری» و «تایتانیک») بیشترین تعداد فیلم را در این لیست دارد، بعد او اسپیلبرگ با ۵ فیلم («برخورد نزدیک از نوع سوم»، «E.T»، «آرواره‌ها»، «مهاجمان صندوقچه گمشده» و «پارک ژوراسیک») و پیتر جکسون با چهار فیلم («کینگ کنگ» و سه گانه «ارباب حلقه‌ها») در دنبال کامرون هستند.

به گزارش نارگون و به نقل از دنیای تصویر، اولین فیلم این لیست «سفری به ماه» ساخته جرج مله‌یس در سال ۱۹۰۲ ساخته شد، فیلمی که به نظر بسیاری یکی از مهمترین پتانسیل‌های روایی سینما را برای مخاطب آشکار کرد. آخرین فیلم‌های وارده در این لیست هم فیلم بنده اسکار بهترین جلوه‌های ویژه یعنی «اکس ماشینا» و «مدمکس: جاده‌های خشم» است.

کمپانی لایت اند ماجیک (ILM) شرکتی که جورج لوکاس برای خلق جلوه‌های ویژه فیلم تاریخ‌سازش «جنگ ستارگان» (که آن هم در لیست است) و وتا دیجیتال کمپانی جلوه‌های ویژه پیتر جکسون هم از زاویه شرکت‌ها بیشترین فیلم‌ها را در این لیست دارند.