احتمال شیوع ابولا چقدر است؟

احتمال شیوع ابولا چقدر است؟

احتمال شیوع ابولا چقدر است؟

هراس از ویروس ابولا با نرخ مرگ و میر نود درصد مبتلایان آن بی‌مورد نیست. اما کارشناسان اپیدمیولوژی می‌گویند با اینکه ابولا تا به حال جان ۷۲۹ نفر را در چهار کشور آفریقای غربی گرفته است، بر خلاف آنچه که سال ۲۰۰۹ در مورد آنفلوآنزای مرغی شاهد آن بودیم احتمال شیوع این ویروس درسطح دنیا بسیار اندک است.

وحشت از جهش ویروس به کشورهای دیگر زمانی به اوج رسید که یک مرد لیبریایی مبتلا به بیماری روز ۲۵ ژوئیه در شهر لاگوس مرد. با انتشار خبر مرگ این بیمار که از لیبریا و از طریق توگو به نیجریه سفر کرده بود توجه افکار عمومی به دشواری کنترل پزشکی مسافران از مناطق آلوده به سایر کشورها جلب شد. ویروس آنفولانزای مرغی به همین طریق از آسیا به مناطق دیگر دنیا منتشر شده بود.

با این حال کارشناسان می‌گویند راه‌های انتقال ویروس ابولا از فرد به فرد چندان ساده نیست و به همین دلیل احتمال شیوع ابولا به ابعاد آنفولانزای مرغی نخواهد بود.

ابولا و بیماری‌هایی مانند ابولا از طریق تماس مستقیم با مایعات بدنی فرد آلوده منتقل می‌شوند، در حالیکه آنفولانزای مرغی، سارز و یا بیماری‌های مشابه از طریق هوا منتقل می‌شوند.

در واقع ابولا را می‌توان با اچ آی وی مقایسه کرد که از راه تماس مستقیم بین ترشحات و مایعات بدنی دو فرد آلوده منتقل می‌شود. اما در این حالت هم خطر انتشار اپیدمیک ابولا کمتر است.

بن نیومن ویروس شناس دانشگاه ردینگ در بریتانیا می‌گوید: «اچ آی وی میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا را آلوده کرده است ولی تعداد مبتلایان به ابولا کمتر از پنج هزار نفر است. حتی در شرایط فعلی که بزرگترین حمله ابولا تا به امروز است مرگ و میر ناشی از ابولا بستگی به هر مورد خاص و فرد مبتلا داشته و میزان سرایت جغرافیایی آن گسترده نبوده است. موارد ابولا تا به حال فقط در کشورهای صحرای جنوبی آفریقا گزارش شده است.»

این دانشمند ویروس‌شناس می‌گوید یکی از دلایلی که ابولا به این سرعت منتقل نمی‌شود میزان هراس‌انگیز مرگ مبتلایان آن است. دوران نهفته این ویروس بین دو تا ۲۱ روز است و به طور متوسط جان ۶۰ در صد مبتلایان را می‌گیرد.

بن نیومن اضافه می‌کند: «ابولا ویروسی است که یا به سرعت جان قربانی را می‌گیرد یا بیمار با آن می‌جنگد و آن را مغلوب می‌کند.»

دانشمندان معتقدند ویروس ابولا در میان حیوانات جنگل‌های استوایی یا مناطق استوایی آفریقا تکامل یافه است. یکی از مظنونان اصلی خفاش میوه‌‌خوار است. تصور دانشمندان این است که ویروس از طریق تماس با بدن حیوان مرده و یا تغذیه از گوشت حیوان آلوده به انسان منتقل شده است.

ویروس ابولا که نخستین بار در سال۱۹۷۶ در کشور زئیر شناخته شد و آخرین مورد آن امروز در جمهوری دموکراتیک کنگو گزارش شده، معمولا در مناطق دور افتاده روستایی با بهداشت عمومی و فردی بسیار پایین گزارش شده است.

این ویروس از زمان کشف چند دوره شیوع در کشورهای کنگو و همسایه‌های آن مانند اوگاندا و سودانی جنوبی داشته است ولی تا به حال موردی از انتشار آن در کشورهایی غرب آفریقا گزارش نشده بود.

کارشناسان می‌گویند این واقعیت علمی که محل بروز شیوع ناگهانی آن در مناطق دورافتاده است به ویروس شرایط بهتری برای انتشار می‌دهد. نیک بیچینگ می‌گوید: «شبکه خدمات درمانی در کشورهایی مانند گینه، لیبریا و سیرالئون ضعیف است و از طرفی مردم هم تمایلی برای ماندن در قرنطینه ندارند.»

تعداد مرگ و میر در دور تازه شیوع ابولا در کشورهای غرب آفریقا در مقایسه با ۴۳۵ نفر در سال ۲۰۰۰ در کنیا بیشترین میزان بوده است. از طرفی این اولین باری است که ابولا از مناطق روستایی به شهرها سرایت کرده است.

ابولا واکسن ندارد و نشانه‌های اولیه آن مانند تب، درد عضلانی گلو درد و سردرد ممکن است با علایم سرماخوردگی شدید اشتباه گرفته شود.

رساندن آب و مایعات کافی به بیمار احتمال زنده ماندن مبتلایان را بیشتر می‌کند. از دست دادن مایعات بدن علت اصلی مرگ مبتلایان است.